Pochopte tento jednoduchý 4-stupňový Flow Cyklus…a aktivujete váš flow každý den

Když jsme (věřím, že) humorně na prvního dubna začali probouzet našeho vnitřního superhrdinu 😉, naznačoval jsem, že neznám žádný zázračný trik, jak být pořád ve stavu flow. Že to byl tak trochu aprílový žertík. Že zázraky zvenčí se tentokrát nekonají.

Ale pokud pochopíme, za jakých podmínek do flow můžeme vstoupit a jak to probíhá, nemusíme čekat na zázraky a dokážeme vědomě vytvářet podmínky, aby vše, co děláme, proudilo mnohem lépe a my jsme se cítili ve své svobode a síle. (A jak víme, rozdíl mezi zázraky a metodou není tak velký, pokud víme, jak na to.)

Prvním superužitečným modelem k pochopení, jak se dostat vědomě a pravidelně do flow – při své práci i mimo ni – je takzvaný Flow Cyklus.

Vlna zvaná Flow Cyklus

Zapomeňte na myšlenku, že flow je jako vypínač. Že jej jenom zapneme a vypneme. Je spíš jako surfování na vlně se čtyřmi různými fázemi: Zápolení, Uvolnění, Proudění (Flow) a Zotavení.

Nemůžeme čekat, že to bude v celém cyklu stejné, a už vůbec pořád hladké. Jedna fáze ovlivňuje tu další. A síla a udržitelnost našeho flow bude záviset na všech čtyřech.

1. Fáze Zápolení: Nastartuje a zahřeje motor

Tady to začíná. Zahlcením. Startujeme motor a náš mozek je ovlivněn vším možným – otázkami, informacemi, problémy i vírem emocí – někdy se zdá, že až příliš (proto saháme po mobilu nebo hodně silném kafi.) Napětí stoupá, stresové hormony lítají vzduchem, energie roste, ale důležité je neklesnout, ani se tomu nebránit. Tady se startuje flow. A jako při rozběhu auta musíme mít obrátky předtím, než zařadíme jedničku, a posuneme se kupředu. I když to trochu třese.

2. Fáze Uvolnění: Pusťte spojku

Když máte dostatečnou energii, stačí pak pustit spojku a nechat se vézt. Dovolte si přepnout mozek. A dostaňte se z hlavy do těla. Dejte si třeba pauzu, choďte na krátkou procházku, nebo jen tak bezcílně bloumejte. Vaše myšlenky se uvolní a zapne se vaše podvědomí. Je to jako zapojit jiný převod ve vaší mysli – mentální restart – stresové hormony dolů, endorfiny nahoru!

3. Fáze Flow: Surfujete nekonečnou vlnu

A teď – *tadaa* – vstupujeme do flow. Nastoupí hyperfokus a proudí dopamin – hormon pozornosti, síly a nadšení. Ve flow zažíváme, jakoby se zastavil čas. Energie proudí a vy jste ponoření do práce a všechno klape samo. Věci jdou plynule a lehce, a vy? Vy jste ve svém elementu! Spokojeni a supervýkonní. (Nejen, že se ve flow cítíme báječně, ale podle výzkumu McKinsey, i naše produktivita v práci roste o závratných 500%!)

4. Fáze Zotavení: Nevyhnutelný odpočinek

Po velkém vypětí přichází zasloužená pauza na odpočinek. Flow je super, ale taky docela vyčerpávající. Bere nám hodně energie, i když to vůbec necítíme, takže dostatečná regenerace je klíčová – aby vaše baterky byly zase plné a vy připraveni na další kolo. Adekvátní zotavení nám taky v dalším cyklu umožní zásadně zkrátit a ulehčit fázi Zápolení a rychleji a snadněji nás dostat zpátky do flow. Proto je nesmírně důležitá, ale často hlavně mezi namotivovanými podnikateli nejvíc opomíjená. (Příští týden posdílím, co nejlépe dělat, abychom se skutečně po práci zotavili – a ne, není to pivo u televize 😉 

Jak na to: Pár praktických tipů, jak nastartovat a udržet flow v práci

  • Mějte jasno v tom, čeho chcete dosáhnout v daném čase (Stanovte jasný cíl pro úkol před vámi).
  • Držte se na hraně své komfortní zóny (Hledejte rovnováhu mezi náročností úkolu a vašimi schopnostmi).
  • Buďte otevřeni zpětné vazbě a s nadhledem sledujte svůj pokrok.
  • Udržujte si svou pozornost a energii, nezapomeňte na pravidelné strategické pauzy.
  • Vyhněte se zbytečným rozptýlením a plně se soustřeďte na svou nejdůležitější (a tím pádem nejvíce hodnotnou) práci.

Uvědomění si Flow Cyklu a řízení se jeho fázemi může být rozdílem mezi tím, že se denně povezete na vlně nadšení a smysluplné produktivity, nebo vás jednoduše semele.

Tak co, chcete surfovat na vlně flow jako profík? Pojďme na to! Vyzkoušejte si to třeba hned dnes – nebo pak v pondělí – při jednom ze svých důležitých úkolů nebo aktivit!

S přátelským pozdravem a špetkou superhrdinského nadšení,

Jan

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.