Nečekejte na náhodu a vytvořte si ideální podmínky pro svůj každodenní flow

Před týdnem jsem vám představil Flow cyklus. Nechali jste se inspirovat? Podařilo se vám (nejen) při své práci být více ve flow?

Doufám, že ano.

Když totiž pochopíme 4 fáze Flow cyklu – 1. Zápolení, 2. Uvolnění, 3. Proudění (Flow) a 4. Zotavení, dokážeme se do flow snadněji, rychleji a častěji – téměř jak na povel – dostat.

Nečekejte na flow, udělejte pro něj prostor

Důležité si uvědomit, že stav flow nepřichází štěstím ani náhodou. Stejně jako inspirace. Není to pasivní proces, nebo čekáni na Godota. Rovněž se do flow nemůžeme přinutit ani namotivovat. Pro spuštění flow potřebujeme vytvořit ty správné podmínky a vědomě je udržovat. Je to jako starat se o zahradu, pokud chceme hodovat na jejích sladkých plodech. Čím lepší podmínky vytvoříme, tím víc a lépe si můžeme užívat flow.

Jen pro připomenutí si, když jste ve stavu Flow – jste ve svém elementu. Odemykáte své superschopnosti, plynete časem, a daří se vám dosahovat někdy i nemožné s neobyčejnou lehkostí. Cítíte to v sobě a zanechává to stopu všude kolem vás. Jste spokojeni a supervýkonní.

Jak tedy vytvořit ty správné podmínky pro flow?

Soustředte se na pět oblastí:

1. Aktivity a ÚkolyPozorně si vybírejte to, co děláte, a co naopak delegujete. 

Nejvíc se vám dostane flow, když se soustředíte na aktivity a úkoly, které vás baví dělat, umíte je dělat dobře, a rádi se v nich přirozeně rozvíjíte, i když vůbec nemusíte (zvědavost, radost, nadšení, a rozvoj schopností jsou spouštěče flow). A když jsme ve flow, dokážeme přirozeně vytvářet největší hodnoty bez ohledu na to, jestli se týkají tvořivosti, komunikace, realizace, organizace, nebo analýzy. [Znát přitom svůj profil Dynamiky bohatství a řídit se jím je zde obrovskou výhodou.] 

2. Čas a ProstředíSledujte si, kde (v jakem prostředí) pracujete a kolik máte na to času.

Do flow se dostanete, když vás prostředí, ve kterém působíte, bude inspirovat a stimulovat, a ne rušit nebo rozptylovat. Knihovna je ideálni na čtení a studium, a diskotéka na tančení a zábavu s kamarády. Nikoli naopak. Mít dostatek času zase způsobí, že se dokážete do dané aktivity ponořit bez obav, že ji nestihnete dokončit nebo vás vyruší něco nepodstatné, co se dostalo do vašeho kalendáře. Proto je pro flow tak důležité svůj čas rozumně plánovat a ne drobit, a důkladně si vybírat, v jakém prostředí děláme jakou aktivitu (Autonomie a stimulující prostředí jsou taky spouštěče flow).

3. Kolegové a spolupracovnícíVnímejte lidi, kteří vás obklopují a se kterými intrakujete.

Jak v podnikání, tak i mimo něj nejsme nikdy sami. Druzí – kolegové, zaměstnanci, zákazníci a dodavatelé – závisí na výsledcích naší práce a my závisíme na jejich. Je to vzájemnost, která může báječně plynout, nebo se taky náramně zasekávat, a tím vás i všechni ostatní dostávat do flow, nebo z něj úplne vyhodit. Vybírejte si proto pečlivě, s kým spolupracujete a jak s nimi komunikujete. (Porozumění, pozitivní komunikace a komplementarita jsou spouštěče společného flow.)

4. Cíl a pokrokMějte jasno v tom, čeho chcete dosáhnout a pravidelně měřte pokrok.

Není asi překvapením, že se lépe do flow dostanete, když najednou zaměříte svou pozornost jen na jeden jasný cíl, a zbytek pustíte z hlavy. Zaměřte se na to, co máte pod kontrolu a na co máte vliv, a sledujte, jak se vám to daří naplňovat. Pak se posuňte dál. (Jasný cíl, viditelná a rychlá zpětná vazba a rovnováha mezi náročností úkolu a vašimi schopnostemi jsou všechny spouštěče flow.)

5. Smysl a významStanovte si, proč vám na tom, co děláte záleží, a co máte ve hře (jaké je riziko a možné pozitivní i negativní důsledky).

Beze smyslu to bude prázdná rutina a bez rizika ubíjející nuda. I když příliš velké rizko vás povede k stresu až paralýze, proto vybírejte vhodnou uroveň rizika pro vás. Takovou, která vás motivuje a odzrcadluje vaše schopnosti. A když můžete, tak spíše volte riziko emocionální a psychologické než fyzické – tzn. například testujte hodnotu svých služeb tím, že si u klienta řekněte o větší odměnu, ale netestujte vaši schopnost letát skokem z mostu. (Smysl a rizko jsou silnými motivátory a spouštěči flow.)

Těchto pět parametrů vám dá možnost nastavit a přispůsobit si podmínky pro vaše flow dle vaši situace, potřeb a priorit.

  • Na kterou z pěti podmínek se můžete zaměřit vy, abyste se dostali co nejvíce do flow? (Zvažte, kde to udělá pro vás ten největší rozdíl!)

Nečekejte na náhodu a vytvořte si podmínky pro každodenní flow a budete násobně víc produktivní i spokojeni, a bude vám podnikání dávat zásadně lepší výsledky a větší smysl. 

Může to začít dnes jedním jednoduchým krokem – který to bude, nechám na vás 😉

S přátelským pozdravem a přáním božského flow, 

Jan

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.